
EU-vaalien ennakkoäänestys on parhaillaan käynnissä. Ennakkoon voi käydä äänestämässä missä tahansa ennakkoäänestyspaikassa ympäri Suomea 4.6.2024 saakka. Varsinainen EU-vaalipäivä järjestetään Suomessa sunnuntaina 9.6.2024.
Vammaisfoorumi on saanut EU-vaalitavoitteita joiltakin jäsenjärjestöiltään ja yhteistyökumppaneiltaan koottavaksi. Niihin voi tutustua alla olevien linkkien kautta.
- Invalidiliitto www.invalidiliitto.fi/vaalit
- SOSTE https://www.soste.fi/uutiset/sosten-eurovaalitavoitteet-on-julkaistu-kohti-eurooppalaista-hyvinvointitaloutta/
- Näkövammaisten liitto https://www.nakovammaistenliitto.fi/fi/artikkeli/nakovammaisten-liiton-teemat-eu-vaaleissa-2024
- Suomen Reumaliitto, Suomen Reumatologinen Yhdistys ja Suomen Reumahoitajayhdistys (PDF-tiedosto) https://reumaliitto.fi/wp-content/uploads/2024/04/ADV_01_EULAR-Manifesto-Main-Document-Finnish.pdf
- SAMS https://samsnet.fi/blog/2023/11/07/ett-rattvist-och-inkluderande-europa/
- Kehitysvammaliitto https://www.kehitysvammaliitto.fi/liitto/vaalitavoitteet/
- Kuurojen Liitto https://kuurojenliitto.fi/kuurojen-liiton-eu-vaaliteesit-2024/
- European Disability Forum https://www.edf-feph.org/publications/eppd-manifesto-2023/
Jäsenjärjestöjen vaalinostoja voi vielä lisätä listalle tämän viikon aikana, vinkkaa asiasta viestinnän asiantuntijalle.