Vammaisfoorumin lausunto rautatiemarkkinoiden nykytilasta (Rautateiden henkilöliikennepalvelun käyttäjien kuuleminen 2025) 30.9.2025

Vastaanottaja: Rautatiealan sääntelyelin

Asia: TRAFICOM/555301/03.06.03/2025

Ajankohta: 30.9.2025

Kiitämme lausuntopyynnöstä. Vammaisfoorumi antaa lausuntonsa erityisesti vammaisten henkilöiden matkustajaoikeuksien näkökulmasta.

VR ja Väylävirasto ovat viime vuosina olleet aktiivisia yhteistyössä vammaisjärjestöjen kanssa ja vammaisten matkustajien oikeuksien edistämisessä. Mm. näkövammaisten henkilöiden itsenäisen junamatkustamisen mahdollisuuksia on edistetty. Edelleen kuitenkin henkilöliikenteen palveluissa on kehitettävää yhdenvertaisuuden näkökulmasta.

Palveluiden toimivuus ja saatavuus

Rautatiemarkkinat toimivat henkilöliikennepalveluissa Suomessa kohtuullisen hyvin, mutta verkosto ei ole kattava kuin eteläisessä Suomessa. Rautatiemarkkinat toimivat fyysisen esteettömyyden näkökulmasta paremmin kuin pitkänmatkan linja-autoliikenne.

Junilla saavutettava ja esteetön matkustaminen pääsääntöisesti toimii. Matkan aikana junan henkilökunta on kokemuksien mukaan ohjannut ja neuvonut matkustajia hyvin. Netistä löytyy selkeästi aikataulut ja tietoa junista, myös esteettömyystiedot ovat selkeät. Pääsääntöisesti sekä kauko- että lähiliikenne ovat saavutettavia ja esteettömiä.

Ruuhkavuoroissa ajoittain on vaikeuksia saada ns. invapaikka, joten niiden määrää olisi hyvä lisätä. Poikkeustilanteissa korvaavan kuljetuksen järjestämistapa (linja-auto) ei useinkaan ole liikkumisen apuvälineitä käyttäville riittävän esteetön.

Pyörätuolilla ei pääse ravintolavaunuun (IC-junat) ja muutoinkin ravintolavaunussa asioimisessa voi olla vaikeuksia apuvälineitä käyttävillä.

Suurimmalla osalla asemia ei ole mitään palveluja tai sisätiloja, joissa voisi odottaa vaihtovuoroa tai junan myöhästymistilanteessa. Esimerkiksi joidenkin sairauksien ja vammojen kohdalla kylmyys tai kuumuus voi johtaa oireiden pahentumiseen, ja kuluttaa voimavaroja.

Poikkeustilanteissa rautatieaseman aseman esteettömien kulkuyhteyksien suunnittelussa on huomioitava myös liikkumisen apuvälineitä käyttävien mahdollisuudet asiointiin myös silloin, kun pääasiallinen ratkaisu ei akuutin vian tms. vuoksi ole käytettävissä. Lisäksi näistä tulisi tiedottaa, jotta matkustaja voi varautua tai muuttaa suunnitelmiaan. Esimerkkinä Turun päärautatieaseman vuosia kestävän uudistuksen aikana laiturille kuljetaan hisseillä. Jos hissi ei toimi, ei ole esteetöntä reittiä raiteelle.

Palveluiden hinnoittelu

Henkilöliikennepalvelun hinnoittelun kilpailukykyisyys verrattuna muihin kulkumuotoihin riippuu jonkin verran matkan teon lähtöpisteestä ja sen kohteesta. Palvelujen toimivuuteen vaikuttaa yhteysväli, esim. Helsinki-Turku -välillä sekä Tampere-Turku -välillä junat ovat jatkuvasti loppuunmyytyjä, jolloin linja-autoyhteydet toimivat usein paremmin.

Dynaaminen hinnoittelu, jossa vähäisen matkustamisen ajan matkat olisivat merkittävästi edullisimpia, voisi ohjata näille vuoroille asiakkaita. On kuitenkin huomattava, että dynaaminen hinnoittelu suosii satunnaisia matkustajia, joilla on mahdollisuus varata matkansa kuukausia aikaisemmin. Samalla siitä kärsivät ne henkilöt, jotka kulkevat toistuvasti samaa yhteysväliä. Esimerkiksi MS- tai lihastautia sairastavien on vaikea tietää huomattavasti etukäteen, ovatko oireet sellaisia, että kykenee matkan tekemään, joten kovin aikaisin matkan varaaminen on epävarmaa.

Lippujärjestelmät

Digitaaliset järjestelmät ovat pääosin toimivia, mutta joillekin vammaisille ihmisille vaikeita käyttää. Ilman riittäviä digitaitoja, on nykyisin vaikea saada lippua. Puhelimen käyttö voi olla haastavaa esimerkiksi lihassairauden aiheuttaminen käden hienomotoriikan haasteiden, näkökyvyn tai kognition haasteiden vuoksi. Lipun ostamiseen tuleekin olla erilaisia vaihtoehtoja. Jos ei ole mahdollisuutta käyttää saattajaa tai avustajaa, todennäköisesti valitaan matkanteon välineeksi jokin toinen matkustustapa.

Kaukoliikenteessä pohjois-eteläsuunnassa ja lähiliikenteessä matkaketjun järjestäminen voi onnistua ajoittain kohtalaisen hyvin. Sen sijaan kaukoliikenteen itä-länsireittien vaihdot ovat haastavia liikuntaesteisille. Asemarakennusten yhteydessä olevat pysäköintialueet tulee huomioida osana esteetöntä matkaketjua (esim. riittävästi esteettömiä pysäköintipaikkoja). Huomiota tulee myös kiinnittää liityntäpysäköintiin. Matkaketjuja tulisi kehittää kokonaisvaltaisesti yhteistyössä muiden liikkumismuotojen järjestäjien kanssa. Esimerkiksi junaliikenteen aikatauluja olisi tarpeen yhteensovittaa muun esteettömän julkisen liikenteen kanssa. Monin paikoin matkaa on jatkettava päätepisteen asemalta taksilla, myös paikkoihin, jotka on tarkoitettu nimenomaan fyysisesti toimintarajoitteisille käyttäjille, esim. sairaala tai kuntoutuslaitos.

Palveluiden tulevaisuuden näkymät

Esteetöntä ja saavutettavaa lähiliikennettä tulisi edistää ainakin suurimpien kaupunkien vaikutusalueilla. Tämä toisi vammaisille henkilöille lisää esteettömän kulkemisen mahdollisuuksia. Vammaisfoorumi on kuitenkin huolissaan siitä, miten vammaisten henkilöiden ja muiden erityisryhmien palvelutarve tullaan huomioimaan, mikäli henkilöliikenteen rautatiemarkkinat avataan useille toimijoille. Vammaisten henkilöiden tarvitsemat palvelut ja erityisjärjestelyt eivät saa heikentyä nykytasosta, vaan pikemminkin tasoa on syytä nostaa. Palvelutason turvaaminen edellyttänee uutta, kaikkia rautatieliikenteen toimijoita velvoittavaa, sääntelyä. Raideliikennettä koskevaa lainsäädäntöä pitää muuttaa ja täydentää myös esteettömyyden ja saavutettavuuden osalta, jotta niiden taso ei heikkene VR:n tarjoamasta nykyisestä tasosta. Vammaisille henkilöille palvelusta ja esteettömyydestä saatavalla tiedolla on olennaisen tärkeä merkitys julkista liikennettä käytettäessä. Mikäli rautatiemarkkinoiden avaaminen tuo useita operaattoreita henkilöjunaliikenteeseen, herää huoli siitä, että palveluita sekä esteettömyyttä ja saavutettavuutta koskeva tieto tulee olemaan entistä enemmän hajallaan ja epäselvää. Tiedonsaannin vaikeutuminen heikentää osaltaan edellytyksiä hyödyntää junalla matkustamista. Yhtenäisen ja selkeän tiedon saaminen on varmistettava riittävällä raideliikenteen toimijoita velvoittavalla sääntelyllä.

Huomiota tulisi kiinnittää asemien ja kaluston esteettömyyteen. Liikenneyhteydet asemille ja kulkuväylät asemille sekä asemilla on myös oltava esteettömiä ja saavutettavia.

Muita näkemyksiä ja ajatuksia rautateiden henkilöliikenteen markkinoista

YK:n vammaisten henkilöiden oikeuksia koskeva yleissopimuksen 20 artikla edellyttää Suomen valtiota toteuttamaan tehokkaat toimet varmistaakseen vammaisille henkilöille mahdollisimman itsenäisen henkilökohtaisen liikkumisen (muun muassa) helpottamalla vammaisten henkilöiden henkilökohtaista liikkumista sillä tavalla kuin ja silloin kun he haluavat sekä kohtuulliseen hintaan. YK:n vammaissopimus on Suomessa laintasoisesti velvoittava.

Vammaisfoorumi ry

Maija Aatelo, varapuheenjohtaja

Anni Kyröläinen, pääsihteeri p. 045 217 4936, anni.kyrolainen@vammaisfoorumi.fi

Vammaisfoorumi on 29 valtakunnallisen vammaisjärjestön yhteistyöjärjestö, jonka tarkoituksena on YK:n vammaisten ihmisten oikeuksia koskevan sopimuksen mukaisesti edistää vammaisten ihmisten yhdenvertaisen osallistumisen mahdollisuuksia yhteiskunnassa. Vammaisfoorumi edustaa jäsenjärjestöjensä kautta noin 223 000 vammaista ja pitkäaikaissairasta ihmistä.